Ład korporacyjny
Ład korporacyjny – jak go rozumiemy?

Ład korporacyjny (ang. corporate governance) to zbiór zasad skierowanych do wszystkich akcjonariuszy, organów spółki i do ich członków stosowanych przez spółki w celu transparentnego zarządzania.

Orange Polska – jako spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie – stosuje zasady ładu korporacyjnego, zachowując krajowe i międzynarodowe standardy właściwego zarządzania spółką. Przykładem takiego działania są dobre praktyki takie jak: karta różnorodności, raport zintegrowany czy Kodeks Etyki Orange Polska. Jesteśmy przekonani, że transparentne zarządzanie przedsiębiorstwem jest jedynym właściwym podejściem dostosowanym do otoczenia rynkowego. Jest to podejście, które zapewnia równowagę pomiędzy interesami wszystkich podmiotów zaangażowanych w funkcjonowanie Orange Polska.

Ład korporacyjny w Orange Polska
Ład korporacyjny w Orange Polska jest zaprojektowany tak, aby zagwarantować odpowiedzialne zarządzanie i nadzór niezbędny do realizowania celów strategicznych i powiększania wartości firmy. Stworzyliśmy sprawne ramy ładu korporacyjnego, które obejmują struktury, procesy i mechanizmy kontrolne i pomagają zwiększyć efektywność działania, a także ograniczyć ryzyko. Kompetentne organy spółki, które cechuje właściwy podział odpowiedzialności oraz skład osobowy, reprezentujący optymalne połączenie doświadczenia, umiejętności i wykształcenia, sprzyjają budowaniu wartości. Natomiast umiejętność stabilnej i rzetelnej alokacji wytworzonej wartości zapewnia trwały rozwój spółki i jest warunkiem jej długofalowego sukcesu.

W komunikacji z akcjonariuszami i innymi interesariuszami łączymy finansowe i pozafinansowe aspekty naszej działalności. Od 2017 roku publikujemy raport zintegrowany,  w którym omawiamy w szczególności: przyjęty model biznesowy, źródła powstawania wartości, uwarunkowania społeczno-ekonomiczne naszej działalności, metody realizacji strategii, sposób zarządzania spółką oraz wpływ na środowisko.  W raporcie zintegrowanym przedstawiamy szerszy kontekst naszych działań oraz wyjaśniamy przyjęte zasady odpowiedzialnego podejścia do działalności biznesowej.

Zarząd

Zarząd Orange Polska składa się obecnie z 8 członków, w tym Prezesa Zarządu, powoływanych przez Radę Nadzorczą. Kadencja członków Zarządu trwa 3 lata.

Szczegółowy opis uprawnień Zarządu znajdziesz w Regulaminie Zarządu .

image
Liudmila Climoc
Prezes Zarządu
Pokaż
image
Liudmila Climoc
Prezes Zarządu

Liudmila Climoc (ur. 1975 r.), Prezes Zarządu Orange Polska od dnia 1 września 2023 roku.

Liudmila Climoc ma 25-letnie doświadczenie w branży telekomunikacyjnej. W 2008 roku została powołana na stanowisko Prezesa Zarządu Orange Moldova, a w 2016 roku – Prezesa Zarządu Orange Romania. W czasie jej kadencji, Orange Romania przeszedł kompleksową transformację od spółki świadczącej wyłącznie usługi komórkowe do w pełni zintegrowanego operatora telekomunikacyjnego. Proces ten rozpoczął się w 2016 roku wraz z wprowadzeniem pierwszych ofert konwergentnych dla klientów indywidualnych, a następnie był kontynuowany poprzez zwiększanie zasięgu usług światłowodowych w całym kraju. W ramach przyspieszenia tej strategii, w 2021 roku nastąpiło połączenie z krajowym operatorem Telekom Romania Communication, przy czym po integracji obie spółki funkcjonują pod wspólną marką Orange.

Liudmila Climoc dołączyła do Grupy w 1998 roku, rozpoczynając pracę w spółce Voxtel (obecnie Orange Moldova). Zajmowała w niej szereg stanowisk kierowniczych, a w 2008 roku awansowała z funkcji Członka Zarządu ds. Sprzedaży na stanowisko Prezesa Zarządu.

Liudmila Climoc ukończyła studia inżynierskie na Politechnice Mołdawskiej, a następnie, w latach 2011-2013, studia MBA, prowadzone wspólnie przez Uniwersytet w Newport i mołdawską grupę ProEra.

image
Jolanta Dudek
Wiceprezes Zarządu ds. Rynku Konsumenckiego
Pokaż
image
Jolanta Dudek
Wiceprezes Zarządu ds. Rynku Konsumenckiego

Jolanta Dudek (ur. 1964), od 1 lipca 2021 r. wiceprezes Orange Polska ds. rynku konsumenckiego. Od 2013 roku odpowiada w firmie za obszar relacji z klientami, od 2015 roku w zarządzie spółki. Karierę w branży telekomunikacyjnej rozpoczęła w 2000 roku w PTK Centertel sp. z o.o. na stanowiskach menadżerskich związanych z zarządzaniem obsługą Klientów Indywidualnych. W latach 2004-2010 pełniła funkcję Dyrektora Obsługi Klientów Biznesowych sieci komórkowej Orange. W październiku 2010 roku objęła stanowisko Dyrektora Obsługi Klientów Biznesowych w Orange Customer Service sp. z o.o. Od listopada 2013 była Dyrektorem Wykonawczym ds. Obsługi Klientów w Orange Polska. Do czasu włączenia obszaru Obsługi Klienta do struktur Orange Polska w 2016 roku, pełniła funkcję Prezesa Zarządu Orange Customer Service.

Jolanta Dudek ukończyła Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Gospodarką Europejską, uzyskując dyplom francuskiej École des Hautes Études Commerciales (HÉC) w Jouy-en-Josas oraz Szkoły Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie. Jest również absolwentką Akademii Psychologii Przywództwa (2013) i Szkoły Mentorów (2015) przy Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.

image
Bożena Leśniewska
Wiceprezes Zarządu ds. Rynku Biznesowego
Pokaż
image
Bożena Leśniewska
Wiceprezes Zarządu ds. Rynku Biznesowego
Bożena Leśniewska (ur. 1965), Wiceprezes Zarządu. Odpowiada za rynek biznesowy oraz spółki Integrated Solutions, BlueSoft i Craftware. Od ponad 20 lat związana z sektorem telekomunikacyjnym. Karierę zawodową rozpoczęła w 1992 roku w DHL International Ltd. Od 1996 roku odpowiadała za rynek sprzedaży w firmie Polkomtel S.A. W 2006 roku dołączyła do zespołu Orange Polska w PTK Centertel jako Zastępca Dyrektora Pionu Sprzedaży Rynku Biznesowego, a następnie Dyrektor Pionu Sprzedaży do Klientów Biznesowych. Od 2008 roku była Dyrektorem Pionu Klientów Biznesowych, a potem Dyrektorem Sprzedaży jednocześnie w PTK Centertel i w Orange Polska. W listopadzie 2013 roku objęła stanowisko Dyrektora Wykonawczego ds. Sprzedaży Orange Polska, a dwa lata później została Członkiem Zarządu ds. Sprzedaży i Komercyjnej Digitalizacji.

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Psychologii Przywództwa w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej, Akademii Mentoringu oraz Advanced Management Programme na INSEAD. Pełni funkcję członka Rady Odpowiedzialnego Przywództwa przy Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Rady Fundacji Orange i Professional Women Network (PWN). Jest też Prezeską stowarzyszenia LiderShe. Aktywna mentorka w programach mentoringowych, m.in. Fundacji Vital Voices i Fundacji Perspektywy, a także współautorka pierwszych w Europie studiów dla kobiet – Akademii Przywództwa Kobiet na Akademii Leona Koźmińskiego.

image
Witold Drożdż
Członek Zarządu ds. Strategii i Spraw Korporacyjnych
Pokaż
image
Witold Drożdż
Członek Zarządu ds. Strategii i Spraw Korporacyjnych

Witold Drożdż (ur. 1974), od 2012 roku w Orange Polska, w tym od 2012 do listopada 2018 Dyrektor Wykonawczy ds. Korporacyjnych, od listopada 2018 Członek Zarządu ds. Strategii i Spraw Korporacyjnych. W latach 2010-2012, Wiceprezes Zarządu, a następnie p.o. Prezesa Zarządu PGE Energia Jądrowa S.A. W latach 2007-2010, był Wiceministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiedzialnym za rozwój społeczeństwa informacyjnego i rejestry publiczne, a także przewodniczącym rządowego Zespołu „Polska Cyfrowa” oraz członkiem rządowego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i międzyresortowego Zespołu ds. Telewizji i Radiofonii Cyfrowej.

Zasiada w Radzie Fundacji Orange oraz Radzie Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego.

Ukończył prawo i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim oraz Stanford Executive Program na Uniwersytecie Stanforda.

image
Piotr Tadeusz Jaworski
Członek Zarządu ds. Sieci i Technologii
Pokaż
image
Piotr Tadeusz Jaworski
Członek Zarządu ds. Sieci i Technologii

Piotr Tadeusz Jaworski (ur. 1961), od listopada 2018 roku Członek Zarządu ds. Sieci i Technologii. Od września 2016 roku był Dyrektorem Wykonawczym ds. Sieci i Technologii w Orange Polska. Członek Komitetu Operacyjnego Ekspertów Sieci Orange. Przewodniczący Rady Nadzorczej TP Teltech oraz NetWorkS!

Od 1991 roku związany z Orange Polska (dawniej Telekomunikacja Polska), gdzie pełnił m.in. funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Techniki Zakładu Telekomunikacji w Białymstoku, a później, w centrali TP; Dyrektora Departamentu Kontaktów z Klientami Biznesowymi i Regionalnego Dyrektora Wykonawczego (Region Południe i Centrum). W latach 2007-2013 zajmował stanowisko Dyrektora Technicznej Obsługi Klienta, a następnie, do 2016 roku, Dyrektora Dostarczania i Serwisu Usług, odpowiadając za procesy technicznego dostarczania i utrzymania usług dla klientów Orange Polska i operatorów alternatywnych, realizację inwestycji sieciowych (w tym projektu VHBB-FTTH) oraz utrzymanie sieci aktywnej. W latach 2007-2020 Członek Komisji ds. Etyki Orange Polska. Lider wielu projektów z zakresu budowania i poprawy doświadczeń klientów. Od lat zaangażowany w działalność charytatywną.

Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej oraz podyplomowych studiów MBA na Uniwersytecie Gdańskim oraz Uniwersytecie Strathclyde w Glasgow.

image
Jacek Kowalski
Członek Zarządu ds. Human Capital
Pokaż
image
Jacek Kowalski
Członek Zarządu ds. Human Capital

Jacek Kowalski. Pasjonat tematyki Human Capital. Przez całą zawodową karierę angażuje się w liczne projekty transformacyjne i zarządzanie zmianą. Jest menedżerem, który cały czas odczuwa wielką satysfakcję z pracy z kreatywnymi i odważnymi zespołami. Uwielbia uczyć się przez praktykę. Bliskie mu  koncepty to: Organizacja Ucząca Się (P.Senge) oraz Refleksyjny Praktyk (D.Schon).

Od 2011 jest Członkiem Zarządu ds. Human Capital w Orange Polska. Wcześniej pełnił funkcję Dyrektora Wykonawczego ds. Zasobów Ludzkich oraz Dyrektora Pionu Zarządzania Kompetencjami i Rozwojem Pracowników. Przygodę z Orange zaczął jako menedżer ds. szkoleń oraz HRBP dla sprzedaży w PTK Centertel. Przed Orange miał przyjemność przez kilka lat kierować zespołem dostarczającym usługi doradcze B2B w zakresie rozwoju, szkoleń i organizacji, pracując jako dyrektor i Członek Zarządu w Infor Training (Grupa Wydawnicza INFOR). Na początku kariery pracował w sektorze edukacyjnym: będąc nauczycielem w szkole prywatnej, project managerem, certyfikowanym trenerem, projektantem szkoleń i materiałów edukacyjnych, wydawcą , a w końcu także Dyrektorem Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli odpowiedzialnym m.in. za wdrażanie programów związanych z reformą edukacji i akcesją Polski do UE.

W 1989 r ukończył historię na Warszawskim UW, a następnie w roku 1996, Studia Podyplomowe Kierowania Instytucjami Samorządowymi i Organizacjami Pozarządowymi. Posiada Trainer of Trainers Certificate – TERM Programme 1995-96 – Sheffield International College.

Jest członkiem nieformalnej grupy pasjonatów Human Explorers wymieniającej się doświadczeniami. A także: Członkiem Rady Programowej Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, Uczestnikiem inicjatywy Liderzy Pro Bono oraz  Przewodniczącym Rady Nadzorczej PTE Orange.

image
Jacek Kunicki
Członek Zarządu ds. Finansów
Pokaż
image
Jacek Kunicki
Członek Zarządu ds. Finansów

Jacek Kunicki (ur. 1979) jest związany z Orange Polska od 2003 r. W tym czasie pełnił różne funkcje menedżerskie o rosnącym zakresie odpowiedzialności w obszarze finansów, w tym funkcję Dyrektora Relacji Inwestorskich w latach 2010-2014 oraz Dyrektora Kontrolingu Grupy Orange Polska w latach 2014-2020, gdzie odegrał kluczową rolę w skutecznym odwróceniu trendów w ramach strategii .One oraz przestawieniu firmy na strategię komercyjną  ukierunkowaną na wartość. Od 31 marca 2020 r. odpowiada za Finanse w Orange Polska.

Zasiada w Radach Nadzorczych spółek Networks!, Światłowód Inwestycje, Bluesoft oraz Integrated Solutions, wchodzących w skład Grupy Orange Polska. Przed dołączeniem do zespołu Orange pracował w finansach operatora telekomunikacyjnego Energis Polska. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania w Warszawie. Posiada tytuł MBA z Oxford Brookes University.

image
Maciej Nowohoński
Członek Zarządu ds. Rynku Hurtowego i Sprzedaży Nieruchomości
Pokaż
image
Maciej Nowohoński
Członek Zarządu ds. Rynku Hurtowego i Sprzedaży Nieruchomości
Maciej Nowohoński (ur. 1973) z Orange Polska związany jest od 2003 roku. Pełnił różne role o rosnącym zakresie odpowiedzialności w obszarze finansów. W tym, w szczególności funkcję Kontrolera Grupy Orange Polska w latach 2006-2014 i Członka Zarządu Orange Polska ds. Finansów od marca 2014 do marca 2020.

W latach 2010-2011 Maciej zajmował także stanowisko Członka Zarządu w spółce Emitel, natomiast w latach 2011-2013 był Członkiem Zarządu ds. Finansów w spółce PTK Centertel. Maciej zasiada też w radach nadzorczych wybranych spółek Grupy Orange Polska. Przed dołączeniem do zespołu Orange pracował między innymi w Arthur Andersen i Andersen Business Consulting.

Jest absolwentem kierunku Handel Zagraniczny Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz szkoły biznesu Hogeschool van Arnhem en Nijmegen w Holandii.

Rada Nadzorcza

Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad Spółką, a w szczególności bada sprawozdania finansowe, zatwierdza roczne i wieloletnie plany ekonomiczno-finansowe bada sprawozdania Zarządu z działalności Spółki i Grupy Kapitałowej Orange Polska oraz powołuje i odwołuje członków Zarządu Spółki.

Rada Nadzorcza odpowiada za nadzór nad efektywnością systemu kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w Grupie Orane Polska. System ten umożliwia zarządzanie ryzykami, które mogą mieć wpływ na niezrealizowanie celów biznesowych, oraz w istotnym stopniu zabezpiecza Spółkę przed poważnymi nieprawidłowościami w sprawozdawczości i stratami.

Rada Nadzorcza Orange Polska składa się obecnie z 13 członków, wybieranych przez Walne Zgromadzenie (a w wyjątkowych przypadkach przez Radę Nadzorczą). Kadencja członków Rady Nadzorczej trwa 3 lata.

Regulamin Rady Nadzorczej

Od dnia 9 lutego 2024 roku skład Rady Nadzorczej Orange Polska S.A. jest następujący:

image
Maciej Witucki
Przewodniczący Rady Nadzorczej
Pokaż
image
Maciej Witucki
Przewodniczący Rady Nadzorczej

Maciej Witucki (ur. 1967), Prezydent Konfederacji Lewiatan, największej organizacji w Polsce zrzeszającej przedsiębiorców. W latach 2006 – 2019 wiceprezydent tej organizacji.

Studiował na Politechnice Poznańskiej, studia podyplomowe ukończył we Francji, w Ecole Central Paris. Specjalizował się w dziedzinie badań operacyjnych i wspomagania decyzji.

Rozpoczął swoją karierę zawodową w banku Cetelem Polska (Grupa Paribas), najpierw we Francji, a następnie w Polsce. Od października 2001 pracował w zarządzie Lukas Banku (Grupa Credit Agricole), którego w 2005 został prezesem.

W 2006 dołączył do Grupy Orange: w latach 2006 – 2013 był prezesem Zarządu, a 19 września 2013 roku objął stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej Orange Polska.

Od stycznia 2016 do lutego 2019 pełnił funkcję prezesa Zarządu Work Service.

Zasiada w radach nadzorczych spółek UNIQA,TISE i Krynica Vitamin.

Od 2010 do 2017 był Prezesem Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce (CCIFP). Jest członkiem Rady Dyrektorów Atlantic Council, członkiem Rady Fundacji Centrum im. prof. B. Geremka oraz zasiada w Międzynarodowej Radzie Doradczej GLOBSEC.

image
Mari-Noëlle Jégo-Laveissière
Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej
Pokaż
image
Mari-Noëlle Jégo-Laveissière
Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej

Mari-Noëlle Jégo-Laveissière (ur. w 1968 r.) od 1 września 2020 r. pełni funkcję Wiceprezesa Orange SA ds. Europy (z wyłączeniem Francji). W skład Komitetu Wykonawczego Grupy Orange weszła w 2014 roku jako Wiceprezes ds. technologii i innowacji globalnych

Z Grupą France Telecom związała się w 1996 roku. Od tego czasu zajmowała różne stanowiska kierownicze: Starszej Wiceprezes International & Backbone Network Factory, Starszej Wiceprezes ds. badań i rozwoju, Wiceprezes ds. marketingu krajowego w Orange France oraz Dyrektora regionu francuskiego, w którym kierowała działami technicznymi i komercyjnymi dla rynku konsumenckiego i biznesowego.

Mari-Noëlle Jégo-Laveissière ukończyła studia inżynierskie w Ecole des Mines w Paryżu, a następnie studia podyplomowe z chemii kwantowej na Uniwersytecie Paryskim XI – Waterloo i École Normale Supérieure w Paryżu, uzyskując stopień doktora. Zasiada w zarządach spółek Engie i Valeo. Działa w fundacji Médecins du Monde (Lekarze Świata). Jest także przewodniczącą Rady Szkoły Télécom ParisTech.

Członek Rady Nadzorczej Orange Polska od 20 października 2020 roku.

Od 14 lutego 2023 roku pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego Rady Nadzorczej.

image
Laurent Martinez
Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej
Pokaż
image
Laurent Martinez
Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej

Laurent Martinez (ur. 1968) obejmie z dniem 1 września br. stanowisko członka zarządu ds. finansów w Grupie Orange. Od lipca 2018 roku piastuje analogiczne stanowisko w firmie Alstom. W lutym 2021 roku koncern Alstom sfinalizował przejęcie spółki Bombardier Transportation, stając się światowym liderem w dziedzinie przewozów kolejowych.

W 1996 roku Laurent Martinez związał się z firmą Astrium (obecnie Airbus Defence and Space), w której zajmował różne stanowiska związane z kontrolingiem finansowym. W 2001 roku, po utworzeniu European Aeronautic Defence and Space Company (EADS), został mianowany dyrektorem ds. kontrolingu w dziale obrony i kosmosu tej spółki, z siedzibą w Monachium. W 2004 roku został członkiem zarządu ds. finansów Astrium Space Transportation. W 2009 roku przeszedł do Grupy Airbus, gdzie objął stanowisko dyrektora ds. kontrolingu, efektywności i rachunkowości. W latach 2015-2018 kierował globalnym działem usług tej grupy.

Laurent Martinez ukończył studia inżynierskie w dziedzinie elektroniki i telekomunikacji na Politechnice w Tuluzie (ENSEEIHT) oraz studia magisterskie w dziedzinie rachunkowości i finansów. Od 2003 roku jest członkiem rady nadzorczej firmy Henkel.

Członek Rady Nadzorczej Orange Polska od 29 czerwca 2023 roku, z funkcją Zastępcy Przewodniczącego Rady Nadzorczej.

image
Marc Ricau
Sekretarz Rady Nadzorczej, Członek Komitetu Audytowego i Komitetu ds. Wynagrodzeń
Pokaż
image
Marc Ricau
Sekretarz Rady Nadzorczej, Członek Komitetu Audytowego i Komitetu ds. Wynagrodzeń
Pan Marc Ricau (ur. w 1960 r.) pracuje w Grupie France Telecom Orange od 1986 roku. Ukończył Instytut Nauk Politycznych w Paryżu (IEP) oraz Krajową Wyższą Szkołę Poczty i Telekomunikacji (ENSPTT). Uzyskał dyplom studiów magisterskich w zakresie metod statystycznych i programistycznych. W branży telekomunikacyjnej piastował różne stanowiska zarówno za granicą (dyrektor naczelny FCR w Meksyku), jak i we Francji – głównie w działach sprzedaży i obsługi klienta, ale także finansów i zarządzania sieciami.

W 2009 roku, rozpoczął pracę w Orange AMEA (strukturze obejmującej zakresem działania Afrykę, Bliski Wschód i Azję), jako Wiceprezes Strefy AMEA ds. Krajów i Partnerstwa w tym regionie i był członkiem rad nadzorczych kilku spółek zależnych Grupy w Afryce (Orange Mali, Orange Guinea, Orange Niger, Orange Bissau oraz Sonatel Multimedia) do początku 2013 roku. Pan Ricau odpowiadał także za realizację projektów i rozwój nowych obszarów działalności, skoncentrowanych głównie na poprawie codziennego życia ludzi w rozwijających się krajach Afryki. Projekty te dotyczą między innymi rozwoju usług telekomunikacyjnych w rolnictwie, zdrowiu, edukacji i przedsiębiorstwach.

W październiku 2012 roku, Marc Ricau rozpoczął pracę jako wiceprezes zespołu Orange Europa, w którym odpowiada za działalność operacyjną Grupy w Polsce. Jednocześnie został powołany na stanowisko sekretarza Rady Nadzorczej Orange Polska S.A. oraz w skład komitetów: audytowego i wynagrodzeń. W lipcu 2015 roku, został także powołany na członka rady dyrektorów w Orange Slovensko s.a.. Marc jest obecnie odpowiedzialny za wsparcie operacji w Polsce i na Słowacji w ramach zespołu Orange Europa.

image
John Russell Houlden
Niezależny członek Rady Nadzorczej, Przewodniczący Komitetu Audytowego
Pokaż
image
John Russell Houlden
Niezależny członek Rady Nadzorczej, Przewodniczący Komitetu Audytowego

John Russell Houlden (ur. 1959) zdobył bogate doświadczenie w zakresie księgowości i audytu, piastując szereg stanowisk związanych z finansami w firmach Spicer & Oppenheim (obecnie Deloitte), ICI oraz BT. Następnie pełnił obowiązki dyrektora finansowego w Lovells (2002-2008), członka zarządu ds. finansów w Telecom New Zealand (2008-2010) oraz członka zarządu ds. finansów w Grupie United Utilities (2010-2020). Ponadto, od 2011 do 2013 roku był członkiem brytyjskiego Rządowego Zespołu ds. Rynków Ekosystemowych, a w latach 2014-2020 pełnił funkcję Przewodniczącego Komitetu ds. Sprawozdawczości Finansowej „Grupy 100” (który reprezentuje wspólne stanowisko spółek z grupy FTSE 100 wobec Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych oraz innych organów regulacyjnych). W latach 2020-2022 był Przewodniczącym Komitetu Audytowego Babcock International (spółki z grupy FTSE 250). Od 2022 roku jest partnerem operacyjnym w spółce Corsair Infrastructure oraz dyrektorem niewykonawczym Yorkshire Water.

Pan John Russell Houlden ukończył z wyróżnieniem Warwick Business School, a także studia menedżerskie w INSEAD, Uniwersytecie Stanforda i London Business School. Jest członkiem Instytutu Rachunkowości Zarządczej (Chartered Institute of Management Accountants – CIMA), Dyplomowanym Globalnym Księgowym Zarządczym (Chartered Global Management Accountant – CGMA) oraz członkiem brytyjskiego Stowarzyszenia Skarbników Korporacyjnych (Association of Corporate Treasurers – ACT). Został uhonorowany m.in. nagrodą dla „Najlepszego dyrektora finansowego spółki giełdowej w Anglii Północno-Zachodniej” (w latach 2013 i 2014), wspólnie z innymi nagrodą za „Budowanie zaufania publicznego” w kategorii „Wybitnych osiągnięć w zakresie sprawozdawczości” (2015) oraz nagrodą „Finanse dla Przyszłości” w kategorii „Promowanie podejścia zintegrowanego” (2016).

Członek Rady Nadzorczej Orange Polska i Przewodniczący Komitetu Audytowego od 2014 roku.

image
Maria Pasło-Wiśniewska
Niezależny członek Rady Nadzorczej, Przewodnicząca Komitetu ds. Wynagrodzeń, Członek Komitetu Audytowego, Członek Komitetu ds. Strategii
Pokaż
image
Maria Pasło-Wiśniewska
Niezależny członek Rady Nadzorczej, Przewodnicząca Komitetu ds. Wynagrodzeń, Członek Komitetu Audytowego, Członek Komitetu ds. Strategii

Dr Maria Pasło-Wiśniewska (ur. 1959),  socjolożka, ekonomistka, absolwentka  Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz Kellogg School of Management  Northwestern University,  Chicago. Karierę zawodową rozpoczęła w Narodowym Banku Polskim. W latach 1988-1996 pracowała w Wielkopolskim Banku Kredytowym w Poznaniu, osiągając stanowisko wiceprezesa zarządu. W 1997 roku  prezes zarządu Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych „SKARBIEC”. W latach 1998-2003, jako prezes zarządu banku Pekao S.A., przeprowadziła fuzję czterech banków Grupy Pekao S.A., a następnie prywatyzację i restrukturyzację banku. W  wyniku transformacji powstał największy pod względem zgromadzonych kapitałów i jeden z najbardziej efektywnych banków w Europie Środkowo-Wschodniej. W latach 2008-2012 prezes zarządu Corporation of European Pharmaceutical Distributors NV w Amsterdamie, czwartej firmie w Europie pod względem ilości zarządzanych aptek. 

Pełniła także szereg innych funkcji, m.in., przewodniczącej rad nadzorczych Allianz Bank Polska S.A. (2008-2011) i DOZ S.A. – spółki zarządzającej siecią ponad 2 tysięcy aptek w Polsce (2008-2012),  członkini rady dyrektorów UAB NFG – spółki dystrybucji farmaceutycznej na Litwie (2010-2012). W latach 2005-2007 posłanka na Sejm RP V Kadencji. Jest członkiem Rady Programowej Instytutu Spraw Publicznych,  Rady Konsultacyjnej Konfederacji Lewiatan, największej organizacji pracodawców prywatnych w Polsce oraz wiceprezesem zarządu Fundacji „Instytut Artes Liberales”, działającej przy Uniwersytecie Warszawskim. 

Pracownik naukowy i wykładowca na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. 

Członek Rady Nadzorczej Orange Polska od 9 kwietnia 2015 roku.

image
Jean-Marc Vignolles
Członek Rady Nadzorczej, Przewodniczący Komitetu ds. Strategii
Pokaż
image
Jean-Marc Vignolles
Członek Rady Nadzorczej, Przewodniczący Komitetu ds. Strategii

Jean-Marc Vignolles (ur. w 1953 r.) został mianowany na stanowisko Dyrektora Operacyjnego Orange na Europę (od maja 2018 roku) oraz Członkiem Komitetu Zarządzania Grupą Orange (do kwietnia 2020 roku). 

Od marca 2016 roku, Jean-Marc Vignolles pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Generalnego i Dyrektora Operacyjnego w Orange Middle East and Africa (OMEA) Holding, nadzorując działalność operacyjną spółek Orange w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki. Zasiadał także w Radach Nadzorczych firm z Grupy Orange w kilku krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. W latach 2017-2015, Jean-Marc Vignolles był Prezesem Zarządu spółki Orange Hiszpania, która pod jego kierownictwem – oraz w wyniku przejęcia firmy Jazztel w 2015 roku – osiągnęła drugą pozycję na rynku hiszpańskim. Wcześniej Jean-Marc Vignolles był Dyrektorem Operacyjnym (2001-2004) i Prezesem Zarządu (2004-2007) PTK Centertel sp. z o.o., a także Członkiem Zarządu Telekomunikacji Polskiej S.A. (2004-2007) – obecnie obie spółki działają jako Orange Polska S.A. 

W 1983 roku Jean-Marc Vignolles rozpoczął karierę zawodową we France Telecom, gdzie zajmował wyższe stanowiska kierownicze, w tym Wiceprezesa na region Europy Środkowej i Wschodniej w Pionie Rozwoju Międzynarodowego (1994-2000), Dyrektora ds. kluczowych klientów w Pionie Kluczowych Klientów France Telecom oraz Dyrektora Pionu Informatyki (1983-1990). 

Jean-Marc Vignolles ukończył studia podyplomowe z zakresu anglistyki w 1977 roku. Jest absolwentem francuskich uczelni wyższych: Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu (1976) oraz Ecole Normale Superieure (1973). 

Członek Rady Nadzorczej Orange Polska od 20 kwietnia 2018 roku.

image
Philippe Béguin
Członek Rady Nadzorczej, Członek Komitetu ds. Strategii
Pokaż
image
Philippe Béguin
Członek Rady Nadzorczej, Członek Komitetu ds. Strategii

Philippe Béguin (ur. w 1970 r.) od 1 stycznia 2021 roku pełni w Orange funkcję Starszego Prezesa ds. Regulacyjnych.

Karierę zawodową rozpoczynał w 1997 roku, jako kierownik projektu, odpowiedzialny za wdrożenie sieci internetowych w Grupie France Telecom-Orange. Później kierował działem systemów informatycznych dla sieci IP i ATM. 

Następnie pracował w Pionie Rynku Hurtowego, początkowo jako Dyrektor ds. Marketingu, a potem Dyrektor ds. Sieci Szerokopasmowych, odpowiadając za przygotowanie i promocję oferty hurtowych usług światłowodowych Orange oraz zarządzanie sieciami zbudowanymi z inicjatywy publicznej. 

W 2017 roku przeszedł do Działu Spraw Regulacyjnych, gdzie zajmował się zagadnieniami regulacyjnymi we Francji. 

Philippe Béguin jest absolwentem francuskich uczelni wyższych: École Normale Supérieure oraz École Nationale Supérieure des Télécommunications.

Członek Rady Nadzorczej Orange Polska od czerwca 2021 roku.

image
Bénédicte David
Członek Rady Nadzorczej, Członek Komitetu ds. Strategii, Członek Komitetu ds. Wynagrodzeń
Pokaż
image
Bénédicte David
Członek Rady Nadzorczej, Członek Komitetu ds. Strategii, Członek Komitetu ds. Wynagrodzeń

Bénédicte David (ur. w 1964 r.) Od października 2020 roku pracuje w Pionie Rynku Hurtowego i Sieci Międzynarodowych, gdzie odpowiada za usługi hurtowe świadczone przez wszystkie międzynarodowe spółki Orange w Europie (z wyjątkiem Orange France), na Bliskim Wschodzie i w Afryce. 

Do Orange dołączyła we wrześniu 1989 roku, a cała jej kariera zawodowa jest związana ze wspieraniem kluczowych przekształceń w ramach Grupy. Zajmowała szereg wyższych stanowisk kierowniczych w Orange France, a następnie w Pionie Innowacji Grupy Orange, gdzie odpowiadała między innymi za uruchomienie Centrów Innowacji obsługujących filie Orange na Bliskim Wschodzie i w Afryce. W 2015 roku przeszła do strefy obejmującej Bliski Wschód i Afrykę, początkowo jako Dyrektor ds. Strategii i Doświadczenia Klientów, a od grudnia 2016 roku, jako Dyrektor Strefy Afryki Środkowo-Zachodniej. Na tym stanowisku odpowiadała za sześć spółek z Grupy Orange, zasiadając w ich Radach Nadzorczych, przy czym w Radach Nadzorczych Orange Kamerun i Orange Republika Środkowoafrykańska była Przewodniczącą. 

Jest absolwentką francuskiej uczelni wyższej École Normale Supérieure (ENS) w Paryżu, ze specjalizacją w dziedzinie fizyki. 

Ukończyła także studia magisterskie w dziedzinie telekomunikacji na Politechnice Paryskiej. Ponadto, uzyskała certyfikat studiów podyplomowych w dziedzinie zarządzania, organizowanych przez Szkołę Zarządzania CEDEP w Fontainebleau, we Francji. 

Członek Rady Nadzorczej Orange Polska od czerwca 2021 roku.

image
Bartosz Dobrzyński
Niezależny Członek Rady Nadzorczej, Członek Komitetu ds. Strategii, Członek Komitetu ds. Wynagrodzeń
Pokaż
image
Bartosz Dobrzyński
Niezależny Członek Rady Nadzorczej, Członek Komitetu ds. Strategii, Członek Komitetu ds. Wynagrodzeń

Bartosz Dobrzyński (ur. 1970) rozpoczynał karierę zawodową jako dziennikarz w latach 90-tych po czym podjął pracę w marketingu. Przez ponad 20 lat pracował w sektorze telekomunikacyjnym w Polsce, w szczególności jako szef ofert dla klientów indywidualnych w Orange (2001-2008) a następnie członek Zarządu ds. Marketingu Play (2008-2018). Podczas jego pracy w Play stał się on jednym z wiodących operatorów na rynku.

Po opuszczeniu Play zajmuje się doradztwem dla firm i startupów w obszarach kształtowania modelu biznesowego i marketingu.

Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego (dziennikarstwo, MBA) i IESE w Barcelonie (Advanced Management Program).

Członek Rady Nadzorczej Orange Polska od 22 kwietnia 2022 roku.

image
Clarisse Heriard Dubreuil
Członek Rady Nadzorczej
Pokaż
image
Clarisse Heriard Dubreuil
Członek Rady Nadzorczej

Clarisse Heriard Dubreuil (ur. 1973) pełni funkcję Dyrektor finansów i strategii Grupy Orange w dywizji Europa. Karierę zawodową rozpoczęła w dziale finansowym Air France. W 1999 roku związała się z Grupą Orange, w której piastowała szereg stanowisk związanych głównie z finansami i zasobami ludzkimi, we Francji i innych krajach. W 2012 roku została zastępcą dyrektora ds. finansów notowanej na giełdzie spółki Orange Belgium, a w 2020 roku została mianowana dyrektorem finansowym dywizji europejskiej. Wcześniej, przez trzy lata, była dyrektorem działu zasobów ludzkich ds. finansów. W ramach pełnionych obowiązków realizowała szeroko zakrojone projekty transformacji. Zajmowała się także przygotowaniem istotnych przejęć w ramach Grupy.

Clarisse Heriard Dubreuil ukończyła Francuską Szkołę Biznesu w 1996 roku. W lipcu 2021 roku uzyskała certyfikat członka zarządu IFA / Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu. Jest Członkiem Rady Nadzorczej Orange Belgium, Orange Money Romania, Orange Romania Communications oraz członkiem Rady Nadzorczej i Przewodniczącą Komitetu Audytowego Orange Spain.

Członek Rady Nadzorczej Orange Polska od 29 czerwca 2023 roku

image
Monika Nachyła
Niezależny członek Rady Nadzorczej, Członek Komitetu Audytowego i Komitetu ds. Strategii
Pokaż
image
Monika Nachyła
Niezależny członek Rady Nadzorczej, Członek Komitetu Audytowego i Komitetu ds. Strategii

Monika Nachyła (ur. 1968), niezależny członek rad nadzorczych, z wieloletnim międzynarodowym doświadczeniem na stanowiskach managerskich w dziedzinach private equity, relacji inwestorskich, ESG i odpowiedzialnego biznesu, operacyjnego zarządzania finansami i budowania strategii. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej. Posiada także dyplomy studiów podyplomowych w zakresie psychologii społecznej i rolnictwa.

Karierę zawodową rozpoczynała jako audytor w firmach Artur Andersen w Warszawie i Salustro Reydel w Paryżu. W latach 1995-2000 pracowała jako dyrektor finansowy w firmie Sanofi-Synthelabo, wnosząc znaczący wkład w jej rozwój jako jednego z głównych graczy na polskim rynku farmaceutycznym. W latach 2000-2011 działała w sektorze private equity. W funduszu Innova Capital jako Vice President Portfolio & Fund Operations zajmowała się nadzorem nad spółkami portfelowymi funduszu. Następnie w funduszu Enterprise Investors jako Partner d/s Investor Relations odpowiadała za gromadzenie nowych funduszy i relacje z inwestorami.

W 2011 roku została powołana do rady nadzorczej jednego z czołowych polskich banków BGŻ (właściciel Rabobank, obecnie BNP Paribas) jako niezależny członek Rady Nadzorczej i jej komitetu audytu. W latach 2013 – 2015 pełniła funkcję Wiceprezesa Banku BGŻ, członka zarządu odpowiedzialnego za obszar strategii i rozwoju, oraz strategicznego obszaru działalności banku – rolnictwa.

Od maja 2017 r. jest Partnerem w Abris Capital Partners, firmie zarządzającej funduszami Private equity w Europie Centralnej, gdzie odpowiada między innymi za działania związane z Investor Relations, Public Relations, ESG (standardy odpowiedzialnego biznesu) oraz nadzór nad spółkami portfelowymi. Jest też członkiem Komitetu Inwestycyjnego.

W ostatnich latach, pełniła także funkcję niezależnego członka rad nadzorczych (BGŻ BNP Paribas, Allianz Polska, Euler Hermes Polska, Mykogen), koncentrując się na monitorowaniu kluczowych parametrów efektywności, budowaniu wartości dla akcjonariuszy i coaching’u członków zarządu. W ramach działalności dla Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych pełniła funkcję przewodniczącej Komitetu Corporate Governance oraz była członkiem grupy zadaniowej ds. Relacji Inwestorskich.

Aktualnie, członek Rady Nadzorczej spółek Graal i Przewodnicząca Rady Nadzorczej Velvet Care. Jest również członkiem Komitetu ESG w Polskim Stowarzyszeniu Inwestorów Kapitałowych (PSIK i członkiem Rady Programowej UN Global Compact.

Członek Rady Nadzorczej Orange Polska od 24 kwietnia 2019 roku.

image
Jean-Michel Thibaud
Członek Rady Nadzorczej, Członek Komitetu Audytowego
Pokaż
image
Jean-Michel Thibaud
Członek Rady Nadzorczej, Członek Komitetu Audytowego
Jean-Michel Thibaud (ur. 1969 r.) został mianowany z dniem 3 kwietnia 2023 roku na stanowisko Tymczasowego Dyrektora Wykonawczego ds. Finansów, Efektywności i Rozwoju w Grupie Orange. Wcześniej, jako Zastępca Dyrektora ds. Finansów, odpowiadał w Grupie za kontroling.

Jest absolwentem Centrale-Supélec, renomowanej międzynarodowej instytucji szkolnictwa wyższego i badań naukowych, oraz absolwentem Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu.

Rozpoczynał karierę zawodową pracując przez 7 lat w bankowości, w obszarze obsługi eksportu, instrumentów strukturyzowanych i project finance. Dołączył do Grupy Orange w 2001 roku jako menedżer, a następnie dyrektor działu project finance. W latach 2008-2012, piastował stanowisko Skarbnika Grupy Orange, zajmując się pozyskiwaniem finansowania dłużnego (obligacje, finansowanie projektów oraz korporacyjne i strukturyzowane), relacjami z agencjami ratingowymi i rynkami kapitałowymi, a także zarządzaniem środkami pieniężnymi i finansowaniem klientów. W latach 2013-2019, pełnił funkcję Członka Zarządu ds. Finansów i Starszego Wiceprezesa ds. Strategii, Transformacji i Usług Ogólnych w spółce Orange Business Services. Orange Business Services to światowy dostawca usług informatycznych i telekomunikacyjnych dla dużych korporacji, zatrudniający 25 tys. pracowników i osiągający przychody na poziomie 7,3 mld EUR. Zgodnie ze złożonym oświadczeniem pan Jean-Michel Thibaud nie prowadzi działalności konkurencyjnej, ani nie uczestniczy w spółce konkurencyjnej wobec Orange Polska jako wspólnik spółki jawnej, spółki osobowej ani jako członek organu spółki kapitałowej, bądź jako członek organu w innej konkurencyjnej osobie prawnej. Nie został wpisany do rejestru Dłużników Niewypłacalnych prowadzonego na podstawie Ustawy o KRS.

Członek Rady Nadzorczej Orange Polska od 24 kwietnia 2019 roku.

W skład Rady Nadzorczej Orange Polska wchodzi czterech członków niezależnych: Bartosz Dobrzyński, John Russell Houlden, Monika Nachyła, dr Maria Pasło-Wiśniewska.

Corocznie Rada Nadzorcza dokonuje oceny sytuacji Grupy Kapitałowej Orange Polska w ujęciu skonsolidowanym, z uwzględnieniem oceny systemów kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem, compliance oraz funkcji audytu wewnętrznego, ocenę stosowania zasad ładu korporacyjnego oraz sposobu wypełniania obowiązków informacyjnych dotyczących ich stosowania, a także ocenę racjonalności polityki sponsoringowej i charytatywnej.

Komitety RN

Skład komitetu

Maria Pasło-Wiśniewska – Przewodnicząca
Benedicte David, Bartosz Dobrzyński i Marc Ricau – członkowie

Główne zadania komitetu

  • Doradztwo na rzecz Rady Nadzorczej i Zarządu w zakresie ogólnej polityki wynagrodzeń Grupy Orange.
  • Udzielanie rekomendacji Radzie Nadzorczej i Zarządowi Orange Polska w przedmiocie powoływania, realizacji celów, zasad i wysokości wynagrodzeń.

Szczegółowy opis zadań znajdziesz w  Regulaminie Komitetu .

Akcjonariusze
Udział w kapitale zakładowym (%)
Liczba posiadanych akcji (w szt.)*

* 1 akcja = 1 głos na posiedzeniu WZA

* Informacja aktualna na 14 lutego 2024 r.

** Według najlepszej wiedzy Spółki tj. zgodnie z opublikowaną przez OFE roczną strukturą aktywów na dzień 29 grudnia 2023 r.

Walne Zgromadzenie

Orange Polska S.A. zwołuje i przeprowadza Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie Spółek Handlowych oraz dobrymi praktykami w zakresie komunikacji z akcjonariuszami.

Akcjonariusze mogą uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu osobiście, przez przedstawiciela lub przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, o ile w ogłoszeniu o zwołaniu Walnego Zgromadzenia została podana taka możliwość. Obrady Walnego Zgromadzenia są transmitowane w czasie rzeczywistym.

Zgodnie z rekomendacjami Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW, obrady Walnego Zgromadzenia są transmitowane z wykorzystaniem sieci internet, a zapis przebiegu obrad w formie wideo, zamieszczony jest na tej stronie.

Tutaj możesz pobrać Regulamin Walnego Zgromadzenia
Materiały związane z Walnymi Zgromadzeniami

Ład korporacyjny w Orange Polska
Dobre praktyki
Stosujemy dobre praktyki, aby umacniać transparentność naszej spółki, poprawiać jakość komunikacji z dotychczasowymi i nowymi inwestorami a także umacniać ochronę praw akcjonariuszy, także w materiach nie regulowanych przez prawo.
image
Raporty i oświadczenia

Od 1 lipca 2021 roku Orange Polska S.A. podlega zbiorowi zasad ładu korporacyjnego zebranemu w dokumencie „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021” , będącym załącznikiem do Uchwały Rady Giełdy Nr 13/1834/2021 z dnia 29 marca 2021 r.

Więcej informacji na temat ładu korporacyjnego GPW na stronie: corp-gov.gpw.pl

Na podstawie art. 29 ust. 3 Regulaminu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w dniu 28 lipca 2021 r. spółka Orange Polska S.A. złożyła swoje oświadczenie dotyczące tych zasad.

Co roku razem z raportem rocznym Spółka publikuje oświadczenie o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego w danym roku.

Raporty

Oświadczenia

image
Zarządzanie zgodnością (Compliance)
Orange Polska wprowadziła Program Zarządzania Zgodnością (Compliance), do którego głównych zadań należy identyfikacja zagrożeń, monitorowanie incydentów oraz inicjowanie i podejmowanie działań naprawczych, mających na celu zapobieganie potencjalnym negatywnym skutkom nieprzestrzegania przez organizację przepisów prawa, dobrych praktyk i standardów rynkowych.

image
Kodeks Etyki Orange Polska
Kodeks Etyki funkcjonuje w Orange Polska od 2008 roku.

Kodeks oznacza dla nas:

1 zbiór norm i wartości mających podstawowe znaczenie dla naszej pracy, reputacji naszej firmy, a także relacji, jakie Orange Polska buduje z otoczeniem, które tworzą nasi akcjonariusze, klienci, pracownicy, dostawcy, konkurenci a także środowisko, w którym funkcjonujemy,

2 postawy i zachowania najbardziej oczekiwane i cenione przez naszych klientów, akcjonariuszy, partnerów biznesowych oraz lokalne społeczności,

3 zasady Kodeksu oparte zostały na fundamentalnych normach zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, zaleceniach Międzynarodowej Organizacji Pracy, jak również wytycznych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w zakresie zwalczania dyskryminacji i korupcji.

image
Indeks ESG GPW i indeks FTSE Russell ESG Ratings,
Akcje Orange Polska S.A. notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW), są włączone do indeksu WIG-ESG od początku jego powstania w 2019 roku. Indeks WIG-ESG grupuje w swoim portfelu spółki z warszawskiego parkietu uznawane za odpowiedzialne społecznie tj. takie, które przestrzegają zasad biznesu odpowiedzialnego społecznie, w szczególności w zakresie kwestii środowiskowych, społecznych, ekonomicznych i ładu korporacyjnego. Wcześniej, akcje Orange Polska były włączone do indeksu RESPECT, grupującym w swoim portfelu spółki z warszawskiego parkietu najwyżej ocenione w zakresie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (ang. Corporate Social Responsibility). Indeks RESPECT był publikowany od 2009 do 2019 r.

Orange Polska S.A. notowany jest w globalnym Indeksie FTSE Russell ESG Ratings, który uwzględnia wyniki ESG (środowiskowe, społeczne i zarządcze) notowanych spółek.

image
Zarządzanie różnorodnością w OPL
W firmie przyjęliśmy Politykę Zarzadzania Różnorodnością, która obejmuje:

  • tworzenie środowiska pracy otwartego na różnorodne sposoby myślenia;
  • budowanie kultury organizacyjnej czerpiącej z różnorodności;
  • zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków do rozwoju;
  • wspieranie zaangażowania wszystkich pracowników;
  • podnoszenie jakości zarządzania ludźmi w firmie.

Za realizację polityki odpowiada Komitet ds. równości płci w miejscu pracy oraz różnorodności w Orange Polska.

Orange Polska posiada certyfikat Gender Equality European and International Standard, jest też sygnatariuszem i opiekunem Karty Różnorodności w Polsce.

Jednym z priorytetów Spółki jest zapewnienie równego dostępu kobiet i mężczyzn do stanowisk menedżerskich. Stawiamy sobie za cel zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach zarządczych a w zasadach rekrutacji i sukcesji przyjęliśmy standard zgłaszania kandydatów obu płci. Orange Polska prowadzi politykę powoływania w skład organów Spółki osób posiadających odpowiednie kompetencje, doświadczenie zawodowe i wykształcenie.

Wskaźnik równości wynagrodzeń

Orange Polska corocznie przygotowuje szczegółową analizę dotyczącą wskaźnika wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w oparciu o porównywalne grupy pracowników (czyli pracowników wykonujących podobną i porównywalną pracę). Systematycznie analizujemy też wynagrodzenia kobiet i mężczyzn. Wskaźnik zróżnicowania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn jest liczony dla pracowników wykonujących porównywalną pracę i zatrudnionych na stanowiskach w tej samej klasie zaszeregowania. Na koniec 2022 roku wskaźnik ten wynosił: 3,3% na stanowiskach specjalistycznych i 3,8% na stanowiskach menedżerskich. Nie obserwujemy znaczących odchyleń wskaźnika w stosunku do lat ubiegłych.

Udział kobiet i mężczyzn w Zarządzie i Radzie Nadzorczej Orange Polska S.A.

 

image
Whistleblowing
Orange Polska przykłada dużą wagę do idei whistleblowing’u jako do narzędzia, które pozawala pracownikom bezpiecznie i w pełni anonimowo dzielić się swoimi uwagami i wątpliwościami dotyczącymi potencjalnych przestępstw i wykroczeń w firmie, a także przypadków ogólnie rozumianej nieuczciwości wśród pracowników. Przypadki takich nadużyć mogą być zgłaszane specjalnymi kanałami do tego przeznaczonymi, m.in. na skrzynkę pocztową Komisji ds. Etyki (zapytaj.etyka@orange.com). Takie rozwiązanie gwarantuje sygnalistom poufność nadużyć zgłoszonych w dobrej wierze a także brak jakichkolwiek negatywnych skutków wynikających ze zgłoszenia.
image
Audytor
Podmiotem uprawnionym do przeprowadzenia badania jednostkowych sprawozdań finansowych Orange Polska i skonsolidowanych sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej Orange Polska za lata 2021-2025 jest firma KPMG Audyt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. (ul. Inflancka 4a, 00-189 Warszawa). W zakresie sprawozdania za I półrocze podlega ono przeglądowi przez audytora, natomiast w przypadku sprawozdania rocznego jest ono poddawane badaniu.

Tutaj znajdziesz zasady dotyczące zmieniania podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych.

image
Istotne transakcje z podmiotami powiązanymi
Orange Polska S.A. zamieszcza informacje o istotnych transakcjach (zgodnie z Art. 90i Ustawy z dnia  29  lipca  2005  r.  o  ofercie  publicznej  i  warunkach wprowadzania  instrumentów  finansowych  do  zorganizowanego  systemu  obrotu  oraz o spółkach  publicznych)  w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej Orange Polska (nota 30.2 Transakcje z podmiotami powiązanymi) – patrz: Centrum wyników oraz w raportach bieżących – patrz: Wiadomości i raporty bieżące.
image
Informacja o realizacji strategii podatkowej
Skip to content